کد خبر:103892
پ
شیر (۱)
بر اساس گزارش مرکز آمار:

کاهش تولید شیر در کشور

آخرین گزارش مرکز آمار ایران از روند رو به کاهش میزان تولید شیر در کشور خبر می‌دهد.

آخرین گزارش مرکز آمار ایران از روند رو به کاهش میزان تولید شیر در کشور خبر می‌دهد.

 

*** چرایی کاهش تولید شیر در سال۱۴۰۰

 

به گزارش روستا، نتایج حاصل از آخرین آمارگیری تعداد و تولیدات فصلی دام سنگین (گاو و گوساله) که توسط مرکز آمار ایران در تابستان ١۴٠٠ انجام شده نشان می‌دهد مقدار تولید شیر گاو، نسبت به فصل بهار نزدیک به ۴ درصد کاهش داشته است.

کارشناسان کشتار دام‌های مولد و نبود نهاده‌های خوراک برای تغذیه کافی دام‌ها را از دلایل اصلی کاهش تولید شیر در کشور می‌دانند که ریشه در اوضاع وخیم شرایط اقتصادی دامداران دارد.

با توجه به مشکلات اخیر تامین و بازار خوراک دام، افت تولیدات دامی قابل پیش‌بینی بود. بر اساس اعلام وزارت جهادکشاورزی، مشکلات بازار خوراک دام ناشی از عدم تخصیص ارز به واردات نهاده‌ها و خشکسالی است. قرار گرفتن در سال بسیار خشک موجب شده، امسال حدود ۴.۵ میلیون تن علوفه از مجموع ۱۰ میلیون تن تولید داخل از دست برود.

با توجه به آنکه ۴۰ درصد خوراک دام‌ها از نهاده‌ها و ۶۰ درصد آن علوفه‌هایی است که در داخل کشور تولید می‌شود می‌توان حدس زد که مشکلات تخصیص ارز و خشکسالی تا چه میزان بر کاهش تولیدات دامی موثر بوده است.

البته در این راستا وزارت جهادکشاورزی سعی کرد با افزایش قیمت خرید شیرخام از دامداران از اثر این مشکلات بر تولید محصول دامی بکاهد و در همین راستا در ابتدای تابستان قیمت خرید شیر خام از دامداران را با افزایش ۴۷ درصدی نسبت به قبل از ۴ هزار و ۵۰۰ تومان به ۶ هزار و ۴۰۰ تومان رساند.

 

به گزارش روستا، گفتنی است نباید فراموش کرد که افزایش ۴۷ درصدی قیمت خرید شیرخام نیز نتوانست از اثر مشکلات تامین خوراک دام‌ها بر تولید بکاهد و حالا این مشکل خود را با روند نزولی تولید شیرخام در کشور نشان داده است.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید