- خبرگزاری روستا | روستانیوز - https://roustanews.com -

۳۷ هزار روستا در کشور دارای دهیاری است

پایگاه‌های آتش‌نشانی روستایی

معاون امور روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تعداد روستاهای دارای دهیاری را ۳۷ هزار روستا اعلام کرد.

 

*** ۳۷ هزار روستا دارای دهیاری است

 

به گزارش خبرگزاری روستا [1]، سعیدرضا جندقیان در نشست با دهیاران شهرستان تنگستان استان بوشهر، اظهار داشت: درحال حاضر ۳۹ هزار روستای دارای سکنه در کشور وجود دارد که ۳۷ هزار روستای آن دارای دهیاری هستند و بر این اساس ۹۵ درصد جمعیت کشور را دهیاران مدیریت می‌کنند.

معاون امور روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود:

دوبرابر شدن تعداد شهرها موجب به‌هم‌ریخته‌شدن سلسله سکونت‌گاهی و ایجاد اشکال در افزایش جمعیت شهری و روستایی شده است.

 

*** تبدیل ۶۲۱ روستا به شهر

 

وی در ادامه، بیان داشت: با تبدیل ۶۲۱ روستا به شهر در دولت گذشته تعداد شهرهای کشور به هزار و ۲۸۰ شهر رسیده است.

جندقیان اضافه کرد: دهیاران باید از ظرفیت‌های استان برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده بهینه کنند.

 

*** ۷۰ درصد جمعیت شهرستان تنگستان در روستاها ساکن هستند

 

عبدالحسن رفیعی‌پور نیز در این نشست، گفت: امروز با تلاش و همراهی دهیاران چهره روستاهای شهرستان تغییرات بسیار محسوسی داشته و خدمات ارزشمندی به روستاییان در تمام زمینه‌ها ارائه شده است.

فرماندار تنگستان افزود: بر خلاف کشور و استان ۷۰ درصد جمعیت شهرستان تنگستان در روستاها ساکن هستند و می‌طلبد تلاش مضاعفی برای خدمت بیشتر به روستاها از سوی دولت صورت گیرد.

 

*** ۶۹ دهیاری در تنگستان فعالیت دارند

 

وی با اشاره به اینکه ۶۹ دهیاری در تنگستان فعالیت دارند گفت: این شهرستان ۹۰ کیلومتر مرز آبی و بیش از ۵۳ هزار نفر روستانشین دارد.

وی یادآور شد: روستاهای شهرستان تنگستان دارای پتانسیل بالقوه‌ای در زمینه شیلات، گردشگری، کشاورزی و تجارت است و با وجود مشکلات اقتصادی موجود در کشور اما با تأمین اعتبار صورت گرفته برای اجرای پروژه‌های عمرانی مانند سد خائیز، راه‌های ارتباطی، راه‌آهن و اسکله‌ها اقدام‌های بسیار خوبی صورت گرفته است.

 

*** تکمیل و اجرای طرح‌های تولیدی و خدماتی

 

رفیعی‌پور در ادامه بیان داشت: دهیاران با اقدام‌هایی که انجام داده‌اند نقش مهمی در تغییر چهره روستاها دارند و به‌عنوان خط مقدم تلاش‌های دولت در روستاها هستند ولی هنوز مشکلاتی در برخی از روستاها وجود دارد که امید می‌رود با همراهی و تلاش بیشتر مردم و مسئولان برطرف شود.

 یادآور شد: در بحث اشتغال روستایی با پرداخت ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات [2] اشتغال روستایی امید می‌رود با تکمیل و اجرای طرح‌های تولیدی و خدماتی زمینه اشتغال [3] بسیارخوبی در شهرستان برای متقاضیان اشتغال صورت گیرد.

 

*** پرداخت تسهیلات اشتغالی زایی ۵۰۰ میلیون تومانی

 

به گزارش خبرگزاری روستا فرماندار تنگستان در پایان، اظهار داشت:

دهیاری‌های شهرستان باید به فکر درآمد پایدار باشند و با استفاده از اعتبارات خود و تسهیلات اشتغالی زایی ۵۰۰ میلیون تومانی که از طرف سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت می‌شود نسبت به اجرای طرح‌های تولیدی اقدام که ضمن ایجاد اشتغال به درآمد پایدار دهیاری‌ها کمک کند.

 

انتهای پیام///