- خبرگزاری روستا | روستانیوز - https://roustanews.com -

اسکان موقت زلزله‌زدگان به ۲ شیوه/ ۲۳۳ اتاقک پیش‌ساخته در مناطق زلزله‌زده نصب شده است

مناطق زلزله‌زده

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اسکان موقت زلزله‌زدگان به ۲ شیوه، از نصب ۲۳۳ اتاقک پیش‌ساخته در مناطق زلزله‌زده خبر داد.

 

*** ۷۵ درصد خانه‌های مسکونی روستایی مقاوم هستند

 

به گزارش خبرگزاری روستا [1]، علیرضا تابش در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه عمده خانه‌های تخریب و ویران‌شده در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی ساختمان ‌های بنایی و از نوع خشت و گلی بود، اظهار داشت:

واحدهای بهسازی و مقاوم‌سازی شده در این مناطق آسیب ندیده و حتی ترک نیز برنداشته‌اند و محلی مناسب برای زندگی مردم آن مناطق است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۵ درصد خانه‌های مسکونی روستایی کشور به لحاظ سازه‌ای و مصالح بکار رفته مقاوم هستند، اظهار داشت:

بر اساس سرشماری سال ۹۵ بیش از ۴۸ درصد خانه‌های روستایی کشور مقاوم‌سازی شده و حدود ۴۲ درصد خانه‌ها دارای سازه بوده و براساس اصول مهندسی ساخته شده اند.

 

*** اختصاص ۸۰ هزار میلیارد ریال برای مقاوم‌سازی مسکن روستایی

 

وی در ادامه بیان داشت: اگر هر سال ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی مقاوم‌سازی شود تا سال ۱۴۰۵ علاوه بر مقاوم‌سازی تمامی خانه‌های روستایی کمبود مسکن ناشی از ازدواج‌های جدید پوشش داده می‌شود، تقاضای رشد جمعیت و فرسودگی خانه‌ها رفع می‌شود.

تابش تصریح کرد: امسال ۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای مقاوم‌سازی مسکن [2] روستایی تامین شده و از ۲۰۰ هزار سهمیه مقاوم‌سازی سال جاری ۱۰۰ هزار واحد با بانک‌های عامل معرفی و ۶۰ هزار واحد نیز منجر به عقد قرارداد با بانک‌ها شده است.

وی افزود: برای برخی خانوارها نیز که از طرح مقاوم سازی مسکن روستایی استقبال نمی کنند علاوه بر تسهیلات کم بهره بانکی این طرح برای ایجاد انگیزه در آن ها ۸۰ میلیون ریال از حساب ۱۰۰ امام کمک بلاعوض به آن ها پرداخت می‌شود.

 

*** اسکان موقت زلزله‌زدگان به ۲ شیوه

 

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه زلزله ای ۵.۹ ریشتری آذربایجان شرقی بیش از ۱۰۰ روستای این استان را تحت تاثیر قرار داده است، گفت:

در حال حاضر بعد از مرحله اسکان اضطراری زلزله‌زدگان در چادر، اسکان موقت آن‌ها به ۲ شیوه تقاضای دریافت اجاره بها یا اسکان کوتاه مدت و احداث اتاقک‌های پیش‌ساخته در مرحله پایانی بوده و تاکنون اعتبار اجاره بهای یک هزار و ۴۰ سرپرست خانواده که متقاضی دیرافت اجاره بها هستند از سوی این بنیاد تامین شده است.

تابش، با تاکید بر اینکه تلاش می شود دوره اسکان موقت را خیلی کوتاه و آن را در سریع‌ترین زمان به اسکان دائم وصل کرد، ادامه داد:

در شیوه پرداخت اجاره بها به‌ ازای هر واحد مسکونی تخریب شده مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال در ۲ مرحله اجاره‌ بها پرداخت می شود.

وی شیوه دوم اسکان کوتاه مدت را ساخت [3] اتاقک‌های ۱۲ متر مربعی برای متقاضیان اعلام و یادآوری کرد:

ساخت این اتاقک ها در مرحله پایانی قرار داشته و تاکنون ۲۳۳ اتاقک پیش ساخته در مناطق زلزله زده نصب شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اضافه کرد:

اگر کسی در روزهای آینده مجدا تقاضای خود را تغییر دهد و درخواست اجاره بها یا نصب اتاقک کند این بنیاد به تقاضای آن ها عمل می‌کند و مصالح لازم برای نصب اتاقک‌ها به مناطق زلزله زده حمل شده است.

 

*** ۸۰۰ تا ۹۰۰ واحد تخریب شده در مناطق زلزله زده آواربرداری شده است

 

تابش، با اشاره به روزهای پایانی مرحله آواربرداری خانه های تخریب‌شده در مناطقه زلزله زده، افزود:

هم اکنون ۲۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین این بنیاد در حال آواربرداری در این مناطق بوده و تاکنون ۸۰۰ تا ۹۰۰ واحد مسکونی تخریب شده در شهرستان های میانه و سراب آواربرداری شده است.

وی افزود: پس از آواربرداری از طریق ماشین آلات این بنیاد به صورت رایگان خاک ها و آوارهای واحدهای مسکونی به محل دیگری منتقل می شود و از آن ها همچنین در عملیات پی کنی و اجرای فنداسیون خانه ها استفاده می شود.

 

*** اعتبار ساخت ۳ هزار واحد اسکان دایم در مناطق زلزله زده تامین شده است

 

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیان داشت:

هم اکنون اعتبار مورد نیاز برای ساخت ۳ هزار واحد اسکان دائم و ۲ هزار واحد دامی در مناطق زلزله زده تامین شده و پی کنی ۳۰ واحد مسکونی آغاز شده و در مرحله اجرای فنداسیون است.

تابش با بیان اینکه زلزله‌زدگان در اجرای واحدهای اسکان دایم می توانند از روش های مختلف استفاده کنند، افزود:

اجرای واحدهای دارای اسکلت‌های پیچ و مهره‌ای با سقف شیروانی و عایق رطوبتی و حرارتی یا سازه بتنی و کلافی از جمله این روش‌های مختلف سازه و عملیات ساختمانی در این مناطق است که صاحبان خانه‌ها می توانند به صورت اختیاری و با انتخاب پیمانکار با استفاده از تسهیلات این بنیاد اجرا کنند.

وی یادآوری کرد: ۴۰۰ میلیون ریال وام مسکن روستایی، ۱۵۰ میلیون ریال وام معیشتی، ۱۵۰ میلیون ریال وام تعمیری، ۱۰۰ میلیون ریال بلاعوض برای اجاره‌ بها، ۵۰ میلیون ریال بلاعوض تعمیری، ۵۰ میلیون ریال بلاعوض معیشتی و ۵۰ میلیون ریال ایجاد فضای دامی به زلزله زدگان اعطا می‌شود که در مجموع برای هر واحد احداثی ۸۰۰ میلیون ریال به هر خانوار به صورت نقدی پرداخت می شود.

 

*** تسهیلات ساخت یا تعمیر واحدهای مسکونی و دامی مناطق زلزله زده

 

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار داشت:

در مجموع ۲ هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی و یک هزار و ۱۱۰ میلیارد ریال بلاعوض برای ساخت یا تعمیر واحدهای مسکونی و دامی مناطق زلزله زده تامین شده است.

تابش، ادامه داد: ۵۰ درصد از مبلغ بلاعوض فردای همان روز زلزله از سوی برنامه و بودجه کشور تخصیص یافته و ۵۰ درصد نیز بر حسب شرایط کار به واحدهای آسیب دیده پرداخت می شود.

وی یادآوری کرد: تلاش می شود ساخت واحدهای اسکان دایم تا تیرماه سال آینده تمام شود.

حافظ باباپور، مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات لازم برای تسهیل در امور زلزله زدگان برای دریافت تسهیلات بانکی و استقرار واحدهای ذیربط و نمایندگان بانک ها در روستای صومعه اولیای میانه، افزود: در زلزله آذربایجان شرقی ۲ هزار واحد در میانه و یک هزار واحد در سراب آسیب دیده یا تخریب شده است.

 

*** جزئیات زلزله آذربایجان شرقی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، گفتنی است، زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه و ۳ ثانیه بامداد ۱۷ آبان حوالی ترک در استان آذربایجان شرقی را لرزاند.

 

انتهای پیام///