- خبرگزاری روستا | روستانیوز - https://roustanews.com -

اشتغال پایدار و توسعه خدمات در روستاهای کشور

اشتغال

در دولت تدبیر‌ و‌ امید ضمن درنظر گرفتن اعتبار ۱۸۰ هزار میلیارد ریالی جهت اشتغال‌زایی در روستا‌ها، تا پایان برنامه ششم توسعه، ایجاد اشتغال برای یک‌میلیون و ۹۱۴ هزار نفر در روستاها درنظر گرفته‌شده است.

 

*** جلوگیری از مهاجرت روستاییان

 

به گزارش خبرگزاری روستا [1]، توسعه و آبادانی روستاها برای افزایش تولید و بهره‌وری در کنار جلوگیری از مهاجرت روستاییان [2] به شهرها و ایجاد اشتغال برای آنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی موردتوجه دولت‌ها قرارگرفته است.
در میان دولت‌هایی که از ابتدای انقلاب تاکنون تشکیل‌شده است دولت یازدهم و دوازدهم داعیه‌دار حمایت از این مناطق و توسعه بیش‌ازپیش آن‌ها بوده است

 

*** تجهیز مناطق روستایی به شبکه‌های مخابراتی

 

در توسعه روستاها شاهد ارائه خدماتی چون گازرسانی، برق‌رسانی، آب‌رسانی، تجهیز مناطق روستایی به شبکه‌های مخابراتی و حتی اینترنت بوده‌ایم.
با خدماتی که دولت یازدهم در حوزه برق‌رسانی روستاها انجام داده است امروز در کشور همه روستای بالای ۱۰ خانوار دارای برق است.

 

*** آب‌رسانی به ۵۲۰۰ روستا 

 

همچنین در دولت یازدهم به پنج هزار و ۲۰۰ روستا آب سالم رسانده شد.

یعنی بیش از ۴ میلیون نفر به آب سالم دسترسی پیدا کردند.
در سال ۹۳ برای آب‌رسانی روستایی ۳۰۰ میلیارد تومان ردیف بودجه در نظر گرفته شد.

این رقم در سال ۹۴ به ۵۰۰ میلیارد تومان و در اواخر سال ۹۴ این رقم به ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

در سال ۹۵ نیز این رقم ۲ هزار میلیارد تومان بود.

 سال ۹۶  با افزایش این رقم به بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان عملیات آب‌رسانی توسعه یافت و سبب شد تا پایان سال ۹۷ آب‌رسانی تمام روستاها با برنامه‌ریزی دولت تکمیل شود.

 

*** گاز‌رسانی به ۹ هزار روستا

 

بنابراین گزارش، از ابتدای گازرسانی به روستاها تا سال ۹۲ جمعاً ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده بود.

در ادامه با اقدامات دولت یازدهم، در ۹ هزار روستا گاز‌رسانی صورت گرفت.
در دولت نهم و دهم میزان گازرسانی به روستاها در مدت ۸ سال برای ۱۲ هزار روستا بوده است.

روستاهای برخوردار از گاز در سال ۸۵، ۳ هزار و ۴۵ روستا بود که در پایان سال ۱۳۹۴، ۱۹ هزار و ۱۵۷ روستا به سیستم گازرسانی متصل شدند.

 

*** توسعه و اشتغال پایدار روستاها

 

دولت دوازدهم در راستای توسعه‌ی روستاها، انقلابی در اشتغال روستایی با محوریت توسعه و اشتغال پایدار در روستاها ایجاد کرده است.
رئیس‌جمهور بر این نکته تأکید داشته است که «باید برای رسیدن به نقطه مطلوب، حراست از روستاها، حفظ فرهنگ روستایی، حفظ تولید و اشتغال در روستا، جلوگیری از مهاجرت و به دنبال آن رفع مشکلات آینده شهرها به‌طور جد موردتوجه قرار گیرد.»

 

*** احداث ۹۹۵ خانه‌بهداشت و با ۲ هزار و ۷۰۰ مرکز درمانی در دولت یازدهم

 

در حوزه بهداشت و درمان نیز ۹۹۵ خانه بهداشت و با ۲ هزار و ۷۰۰ مرکز درمانی به روستائیان خدمات ارائه می‌کنند.
در دولت یازدهم بیش از ۳ هزار و ۴۷۷ کیلومتر راه روستایی و بیش از هفت هزار کیلومتر آسفالت [3] صورت گرفته است که به معنای ایجاد زیرساخت برای روستاها است.

ایجاد زیرساخت‌های لازم باعث شد تا در سال گذشته ۱۵۲ هزار شغل برای روستاها ایجاد شود.

 

*** برنامه ملی اشتغال روستایی

 

از سال ۹۶ برنامه ملی اشتغال روستایی با دریافت مجوز از رهبر معظم انقلاب با اختصاص ۱٫۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی با تلفیق منابع چهار موسسه عامل (بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید) باهدف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از بهمن‌ماه همان سال آغازشده است.

عملیات اجرایی برنامه ملی اشتغال روستایی از اردیبهشت‌ماه امسال در ادامه اقدامات دولت برای توسعه مناطق روستایی آغاز شد.
کمک به افزایش عدالت اجتماعی، رفع محرومیت، حفظ محیط‌زیست و ارزش‌های قومی، فرهنگی و اجتماعی و جلوگیری از مهاجرت از اهداف اجرای این طرح است.

 

*** اختصاص ۱۸۰ هزار میلیارد ریال جهت اشتغال روستائیان

 

آمارها و گزارش‌های بسیاری در این زمینه در سال گذشته از سوی چهار موسسه عامل برای این طرح داده شد و در حسن ختام آن معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اعلام کرد که باتدبیر دولت ۱۸۰ هزار میلیارد ریال از منابع صندوق توسعه ملی به توسعه روستاها و مناطق محروم و ایجاد اشتغال روستاییان کشور اختصاص‌یافته است.

«محمد امید» نوشته است: « تسهیلات یادشده برای نقاط مرزی با بهره چهار درصد و نقاط غیرمرزی با بهره ۶ درصد و بازپرداخت ۶ ساله است که پرداخت این تسهیلات در چهار دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.
تنها راه برون‌رفت از شرایط فعلی کشور در عرصه کلان و منطقه‌ای توجه به تولید و اشتغال است و اجرای هر برنامه و کاری در کشور مسیر صحیح آن اشتغال جوانان است. »

 

*** اشتغال از اولویت‌های دولت دوازدهم

 

طبق اظهار معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری رسیدگی به موضوع اشتغال و برطرف کردن مشکل بیکاری از اولویت‌های دولت دوازدهم است.

آمار بیکاری موجود در جامعه بیانگر بی‌توجهی به موضوع اشتغال در سال‌های گذشته است.

بر اساس آمار، نظام جمهوری اسلامی در ایجاد زیرساخت‌ها در مناطق مختلف کشور به‌خصوص مناطق محروم و روستاها کارهای مهم و گام‌های بسیار خوبی برداشته است.

اکنون دولت برای هر انشعاب گاز در مناطق روستایی ۱۲۰ میلیون ریال یارانه می‌دهد تا به شبکه گاز متصل شود.

 

*** یک‌میلیون و ۹۱۴ هزار شغل در روستا تا پایان برنامه ششم توسعه

 

یادآور می‌شود: یک‌میلیون و ۹۱۴ هزار شغل در روستاها باید بر اساس برنامه ششم توسعه ایجاد شود.
دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۷ به‌منظور دستیابی به اهداف برنامه ششم توسعه حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی، ۱۵۰ هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی، ۶۰ هزار میلیارد ریال از محل قانون توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی عشایری و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت و حدود ۲۲۰ هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی بانک‌ها تجهیز شد.

این منابع برای ارائه برنامه‌های اشتغال فراگیر، توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت و توسعه اشتغال حمایتی به کار گرفته شد.

 

*** رونق اشتغال در روستا با اجرای طرح اشتغال روستایی

 

به نظر می‌رسد با تأکید مقامات و با در نظر گرفتن اعتبارات مناسب جهت اجرای طرح اشتغال روستایی در سال گذشته شاهد رونق روزافزون این مناطق و بازگشت بسیاری از مناطق روستایی به چرخه تولید و در کنار آن شاهد توسعه و شکوفایی کشور باشیم.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، در پایان گفتنی است: نتایج به‌دست‌آمده در حوزه اشتغال روستایی نباید باعث شود تا توجه به این زمینه کمرنگ‌تر از گذشته شود، بلکه نیاز است با توجه به تأکیداتی که مقام معظم رهبری بر حوزه تولید و اشتغال دارند این بخش همچنان به‌عنوان اولویت دولت در نظر گرفته شود.

 

 

 

زهرا آقایی/۵۶۷۹۵

انتهای پیام///